Múdre rozhodovanie

4 startupy, ktoré chcú zmeniť trh s potravinami

4.9.2015

Hamburger z umelo vypestovaného mäsa už tu bol. Ale ako to zariadiť, aby bol dostupný? A čo keby ľudia nemuseli jesť vôbec?

4 startupy, ktoré chcú zmeniť trh s potravinami


 
Modern Meadow
Spoločnosť, ktorá sa zameriava predovšetkým na poskytovanie kože do textilného priemyslu, začínala trochu odlišnejšie. Vyrobiť hamburger bez kravy je trochu futuristicke, avšak výskumníci z Modern Meadow mali v tomto ohľade veľký úspech. Podarilo sa im úspešne rozmnožiť svalové bunky cicavcov a čuduj sa svete - umelé mäso je na svete! Vzhľadom k náročnosti výskumu je však nepravdepodobné, že by sa takto vyrobené mäso začalo v blízkej dobe predávať, budúcnosť je tejto myšlienke však priaznivo naklonená.
 
Miyokos Kitchen
Syr. Až donedávna bol pod týmto pojmom striktne označovaný produkt z mlieka a mliečnych kultúr. Miyokos Kitchen si však dal za cieľ vyrobiť syr bez použitia mlieka, a to sa viacmenej podarilo. Na rozdiel od skutočného syru je ten od Miyokos Kitchen vyrobený ... z orechov. Pri použití správnych kultúr totiž dokáže nejakým spôsobom vytvoriť "syr", aj keď toto označenie nesmie pre svoj výrobok používať (v štýle "nátierkové maslo nie je maslo"). Testy však potvrdili, že ich výrobok skutočne ako syr chutí.
 
Soylent
Soylent je známy aj v Českej republike a na Slovensku. Jedná sa o sypkú zmes na prípravu nápoja, ktorý údajne úplne nahrádza pevnú stravu. Rob Rhinehart, zakladateľ spoločnosti, bol podľa svojich slov už unavený neustálou prípravou jedla, a tak sa rozhodol zmiešať niekoľko obilnín, vitamínov a ďalších prísad, aby vytvoril zmes, ktorá dá telu všetko, čo potrebuje. Redaktor magazínu VICE tento produkt otestoval, a napodiv zistil, že liek naozaj funguje. Hlavným nedostatkom podľa neho bol predovšetkým nedostatok socializácie - zájsť si s priateľmi na obed je predsa len väčšia zábava, než spoločné pitie rovnakého nápoja. Keďže však neboli doteraz vykonané žiadne hĺbkové klinické štúdie, zostáva osud Soylent ako náhrady stravy neistý.
 
Beyond Meat
Tomuto projektu sú naklonení aj spoluzakladatelia Twitteru, a tak do neho investovali nemalé peniaze. Beyond Meat vytvára náhradku mäsa, ktoré vyzerá ako mäso a dokonca tak aj chutí. Cieľom zakladateľov tejto spoločnosti je vytvoriť tak dokonalú náhradku, že konzument nedokáže rozpoznať rozdiel medzi ňou naozajstným mäsom. Ako sa dá predpokladať, ich výrobok je vytvorený predovšetkým zo sóje. Rozdiel medzi klasickými sójovými náhradami mäsa a tými od Beyond Meat je potom hlavne štruktúra.

Ďalšie články
Partneri