Múdre rozhodovanie

Ako sa dá využiť smartphone

29.5.2015

Tisíce aplikácií najrôznejších druhov je pre smartphone samozrejmosťou. Rovnako dobre s ním však môžete zažiť virtuálnu realitu alebo ovládať elektroniku v dome.

Ako sa dá využiť smartphone

 

Vlastníctvo smartphonu je už pár rokov úplnou samozrejmosťou. V dobe, kedy dobre vybavený smartphone zákazník zoženie aj pod 150 €, sa rozšírilo pokrytie bežných aspektov života rôznymi aplikáciami. Z behania pre zlepšenie kondície sa vďaka aplikácii môže stať napríklad útek pred bandou zombie, alebo si stihnete zakúriť v byte skôr, než sa vrátite z práce – to všetko pomocou pár kliknutí.

Okrem aplikácií, ktoré sa vzťahujú iba na mobilný telefón, existuje aj rada takých, vďaka ktorým môžete ovládať aj veľmi neobvyklé technologické vychytávky. V nasledujúcom výbere nájdete 5 najzaujímavejších možností, ako sa dá v roku 2015 tiež využiť smartphone.

 

Dom Veľkého Brata

Ukrajinská spoločnosť Branto pojala výraz "bezpečný dom" naozaj doslovne a vytvorila zariadenie s kamerou s 360° rozhľadom a nástrojom na ovládanie elektroniky cez Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee a dokonca infračervený senzor, čo znamená, že pokrýva v podstate všetky moderné prístroje, od chladničiek a práčiek až po televízory. Zariadenie má tiež intergrované mikrofóny a reproduktor. Všetko je ovládané cez mobilnú aplikáciu – nechýba živý prenos z kamery, možnosť ručne ovládať zvolené zariadenia, či používať zariadenia ako interkom. Zariadenie stojí v prepočte okolo 350 €, je však stále vo vývoji. Uplatnenie nájde predovšetkých v zahraničí, kde sa už trend "chytrých" domov rozšíril dostatočne na to, aby zariadenie uspelo. Bežne totiž výbava pre chytrý dom stojí v prepočte 40 000 €.

 

 

Virtuálna realita

Spoločnosť Google reagovala na veľký boom v oblasti virtuálnej reality, ktorý začal po spustení projektu Oculus. Zatiaľ čo v prípade Oculusu sa jedná o ultramoderné 3D okuliare, vyvíjané hlavne pre reálny pocit z hrania videohier a neoceniteľnou pomôcku grafikov k 3D modelovaniu, Google stavil na dostupnejšiu a jednoduchšiu variantu – okuliare si vyrobíte s kartónu a ako obrazovka slúži smartphone. Cardboard, ako sa koncept trefne volá, sa teší predovšetkým na sociálnych sieťach a YouTube veľkej obľube hlavne pre otvorený operačný systém Android. Nie je preto žiadny problém nájsť množstvo začínajúcich vývojárov, ktorí sa snažia na rozdelenej obrazovke smartphonov vytvoriť čo najlepšie a najrealistickejšie hry. Google si od Cardboaru sľubuje hlavne využitie Google Earth. Cardboard si môžete objednať alebo si stiahnuť šablónu a vyrobiť si ho doma.

 

 

Digitálne pero

Spoločnosť Apple si nechala patentovať koncept špeciálneho pera, ktoré prenáša napísaný text do jeho zariadenia. Výhodou tohoto gadgetu je jeho schopnosť adaptovať sa na akýkoľvek povrch, vrátane papieru, tabule, magnetickej tabule alebo akejkoľvek rovnej plochy. Do pera je možné vložiť zásobníky s inkoustom, náplňami do značkovača či ho použiť ako stylus na zaznamenávanie textu či obrázkov priamo na tablet alebo telefón. Využitie je veľmi praktické, zapísané poznámky sa môžu študentovi alebo kolegom zobrazovať v reálnom čase, bez toho aby museli byť fyzicky prítomní v miestnosti výuky či konferencie. Podobný koncept pera vytvára už od roku 2010 spoločnosť Livescribe, jeho používanie je však obmedzené iba na špeciálne zariadenia a bloky, vďaka ktorým funguje.

 

Telefonogotschi

Spoločnosť LG vytvorila pre juhokórejský trh infantilné telefóny modelovej rady Aka, ktoré kombinujú klasický smartphone a tamagotchi. Aka beží na klasickom operačnom systéme Android, je však veľmi výrazne upravený, aby evokoval herné prostredie. Ku smartphonu patrí špeciálny kryt, ktorý sa dá používať obojstranne, pričom ak chráni displej, objavia sa oči vybraného avatára, ktorý je v mobile usídlený. Tí sú celkom štyriaa do jedného smartphonu sa vojde iba jeden, modely sú preto rozdelené podľa farieb na ružový, modrý, biely a žltý. Výber farby je v tomto prípade veľmi zásadný, pretože ovplyvňuje prostredie aj chovanie telefónu. K nemu sa dajú potom dokupovať špeciálne aplikácie či doplnky a hrať on-line hru s ostatnými majiteľmi Aka telefónov. Telefonovanie je v tomto prípade až na druhom mieste. Južná Kórea je podobnými výstrelkami preslávená a preto sa LG Aka teší veľkej obľube paradoxne nie medzi deťmi ale hlavne medzi dospelými.

 

Vtáčí robot

Francúzski vývojári vytvorili špeciálny dron v tvare vtáka, ktorý je z diaľky v podstate nerozoznateľný od skutočného. Štýl jeho letu je dokonca tak reálny, že pri testovaní s orlami si ho dravci skutočne plietli so živým vtákov a snažili sa ho uloviť. Dron dostal názov Bionic Bird a pomocou smartphonu je možné ho ovládať až do vzdialenosti 100 metov, upravovať jeho štýl letu, sťahovať rôzne dráhy letu a podobne. Bionic Bird obsahuje HD kameru s možnosťou živého prenosu, čo zaručuje určitý záujem minimálne z vojenských sfér alebo obranných složiek. Obsahuje tiež najmodernejší gyroskop, ktorý umožňuje dokonalé vyvažovanie a napodobňovanie plachtenia vo vetre, celková váha však neprekračuje 10 gramov. K Bionic Bird patrí nabíjačka v tvare bieleho vajca, ktoré podľa tvorcov zaručuje až desať osemminútových letov na jedno nabitie. Cena sa zatiaľ pohybuje v prepočte okolo 100 €.

 

Ďalšie články
Partneri