Múdre rozhodovanie

Elektromobily Tesla za pár rokov najazdia 1000 Km na jedno nabitie

18.11.2015

Slávna značka elektromobilov nastavila latku poriadne vysoko.

Elektromobily Tesla za pár rokov najazdia 1000 Km na jedno nabitie


 
Šéf spoločnosti Tesla Motors Elon Musk nedávno prekvapil odborníkov a záujemcov o elektromobilitu prehlásením, že elektrické automobily tejto značky budú do jedného či dvoch rokov schopné prejsť na jedno nabitie až 1000 km. Vyzerá to celkom fantasticky, podľa odborníkov je však tento údaj celkom reálny. Do troch rokov by vraj elektromobily Tesla mohli byť tiež úplne automatické.
 

Elektromobily sa javia ako veľmi perspektívna technológia, ktorá dobre zapadá do súčasnej očakávanej "zmeny energetickej paradigmy" a prechodu od centrálnych zdrojov energie k decentralizovanej energetike. Elektromobil totiž môže dobíjať napríklad solárna elektráreň na streche domu či garáže, elektrické auto samo je potom dobrým akumulátorom energie schopným krátkodobo pokrývať aktuálnu spotrebu domu.


Navyše rozšírenie elektromobilov umožní tiež vznik obchodu s použitými batériami z druhej ruky, ktoré síce v autách už nestačí, ale v domácnosti môžu ešte dobre a dlho slúžiť. Tento koncept mimochodom rozvíja napríklad spoločnosť Nissan.


Dojazd elektromobilov sa zvyšuje
Autá na elektrinu sú zatiaľ drahé, ale  čert. Akonáhle nabehne masívna produkcia batérií aj elektromobilov, ich cena klesne vďaka úsporám z rozsahu. Problémom môže byť ale dojazd. Na jedno nabitie akumulátora totiž elektrické auto neujde zďaleka toľko, ako tradičné vozidlo na benzín alebo CNG. Aj preto sa môže Muskove vyhlásenie zdať ako z inej planéty. Ak sa ale na túto informáciu pozrieme bližšie, meta 1000 Km na jedno nabitie zase nie je tak ďaleko, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Už teraz je elektromobil Tesla model S schopný na jedno nabitie prejsť skoro 730 km. Pravda, išlo u super úspornú jazdu jedného nadšenca, ktorý niekoľko hodín brázdil rovinatú krajinu štyridsiatkou, ale k magickej hranici 1000 km / nabitie to už nie je moc ďaleko.
Softvér pre autonómne riadenie elektromobily Tesla už obsahujú. Technologicky je autopilot v osobných vozňoch viac menej zvládnutý a jediné, čo brzdí rozvoj tejto sľubnej technológie, je legislatíva. Úradom sa totiž stále ešte nechce pustiť automatické autá na cestu. Aj keď automat určite bude riadiť zodpovednejšie a lepšie, než väčšina vodičov dnes ...
Každopádne sa zdá, že Elona Muska je potrebné brať vážne. Mimochodom, do dvadsiatich rokov vraj chce mať milión kolonistov na Marse. Tak uvidíme.

Ďalšie články
Partneri