Múdre rozhodovanie

Microsoft chce byť virtuálnym operátorom

5.2.2016

Technologické firmy sa začínajú vrhať tiež do oblasti dátových mobilných paušálov. Príkladom je Microsoft, ktorý sa hodlá stať virtuálnym operátorom.

Microsoft chce byť virtuálnym operátoromMobilné zariadenia, či už telefón alebo tablet, dátové pripojenie potrebujú, tak prečo ho zákazníkom neponúknuť, keď je k dispozícii potrebná infraštruktúra obchodu s aplikáciami? Užívatelia na tom len zarobia.

Spoločnosť Microsoft chce používateľom Windows 10 ponúknuť globálne internetové pripojenie pomocou mobilných sietí. Pripojenie bude viazané na prihlasovacie údaje k Windows a bude poskytované formou predplateného kreditu. Ten potom bude možné jednoducho dokupovať v aplikácii Windows Store.

Dátové pripojenie bude pre Microsoft zabezpečovať spoločnosť Transatel, ktorá je najväčším európskym poskytovateľom konektivity pre virtuálnych mobilných operátorov. Transatel zatiaľ pokrýva 38 krajín, pričom tento rok by malo pribudnúť ďalších 12. V Európe je to napríklad Bulharsko alebo Estónsko. Sieť Microsoftu bude dostupná zatiaľ v USA, Veľkej Británii a Francúzsku. Neskôr sa však služba rozšíri aj do ďalších krajín, v ktorých Transatel pôsobí. Bohužiaľ Česko zatiaľ zostáva v plánoch Transatelu a teda aj Microsoftu stranou.

Snaha Microsoftu o prienik medzi virtuálnych operátorov nie je nič unikátne. O niečo podobné sa snaží tiež konkurenčné Google a Apple. Zatiaľ nie je jasné, či bude potrebné používať klasickú SIM kartu alebo pôjde o nejakú obdobu ESIM. Ani ceny a parametre pripojenia nie sú známe. Isté však je, že postupný prienik veľkých technologických firiem medzi virtuálnych operátorov by mohol v budúcnosti zaujímavo rozšíriť ponuku dátových paušálov. A to je pre bežných zákazníkov dobrá správa.

Ďalšie články
Partneri