Múdre rozhodovanie

Najúspešnejšie telefóny všetkých dôb

4.6.2015

Telefóny, ktoré zahýbali trhom, boli mnohokrát v svojej podstate celkom jednoduché. Ich úspech spočíval predovšetkým v tom, že používateľom ponúkli presne to, čo v danej dobe vyžadovali.

Najúspešnejšie telefóny všetkých dôb

História mobilných telefónov je veľmi rozmanitá a tak sa neustále objavujú rôzne TOP zariadenia od tých najhorších a najdivnejších až po najkrajšie a najvybavenejšie.

Nájsť najúspešnejší mobilný telefón je prakticky nemožné. Preferencie zákazníkov sa rôznia podľa potrieb, a tak práve slovo „najúspešnejší“ nemusí nutne znamenať najvybavenejšiu high-end mobilnú technológiu. Stále sa môžeme stretnúť s ľuďmi, pre ktorých je dôležité len to, aby z mobilu volali a posielali SMSky - logicky by tak pre nich bol napríklad najnovší iPhone 6+ skôr prekážkou v pohodlnom používaní.

Aj napriek tomu môžeme v histórii objaviť niekoľko "mobilných kráľov", ktorí ovládli vtedajší trh a vlastniť taký telefón znamenalo prestíž a obdivné pokyvovanie hlavou každého, komu bol predstavený. Ich doba už dávno pominula, ich vplyv nie.

 

Motorola STARTAC

Revolučný dizajn predstavil svetu prvé "véčko". Motorola sa pri návrhu konštrukcie inšpirovala komunikátorom zo seriálu Star Trek a to, čo vyzeralo ako budúcnosť, mohli zrazu nosiť ľudia po vreckách už v roku 1996. STARTAC zaznamenal obrovský úspech v predaji. Aj napriek vtedy veľmi vysokej uvádzacej cene 1000 dolárov sa ich predalo do roku 2000 vyše 60 miliónov kusov a niektoré z nich sú stále používané. Popularita tohto zariadenia bola tak veľká, že sa objavilo aj v niekoľkých filmoch, napríklad Jackie Brown alebo 8mm. V roku 2005 ho časopis PC World menoval 6. najlepším zariadením za posledných 50 rokov.

 

Nokia 3310

Pravdepodobne najslávnejší mobilný telefón všetkých čias sa stal hitom ihneď po uvedení na trh v roku 2000 a v podstate definoval trh. 3310 nebola nijako "nabušená", v skutočnosti to bol low-end, ale práve do tejto cenovej kategórie sa fínskym vývojárom podarilo vtesnať toľko funkcií, že sa z nej stal hit. Vibračné zvonenie, obrázky na displej, populárne hry, extrémne odolná konštrukcia, stopky, kalkulačka, pripomienky, skladateľ vlastných zvonení, neprekonateľná výdrž batérie a možnosť nechať si zvonenia, šetriče obrazovky a tapety poslať - to všetko bolo pre danú cenovú kategóriu revolučné. Dokonca ponúkla možnosť písať trikrát dlhšie SMS správy, ako bolo dovtedy bežné. A populárne bolo tiež hlasové vytáčanie až na 8 čísel. Nokia 3310 sa stala pojmom a dodnes je možné vidieť ju na stoloch, či už z recesie, alebo jednoducho vďaka jej všestrannosti. Internet sa len tak hemží vtipmi o 3310 a isté je, že zostane naveky pojmom v mobilnej histórii.

 

Komunikátory BlackBerry

U BlackBerry nerozhoduje model. Úspech si tento kanadský výrobca vydobyl vďaka veľmi špecifickému zacieleniu - podnikatelia a manažéri. Skôr, ako svet zaplavila vlna smartphonov, boli komunikátory BlackBerry jediným skutočným riešením pre tých, ktorí potrebovali neustále prístup na internet a e-mail. BlackBerry totiž užívateľom ponúkla malú kanceláriu priamo do ich vrecka a uľahčila tak prácu s dokumentmi a správami s obrazovými prílohami. Na konci milénia bolo toto zariadenie tak populárne, že sa mu začalo hovoriť CrackBerry kvôli závislosti, ktorú u svojich biznis užívateľov spôsobovalo. Éra BlackBerry skončila po uvedení iPhonu, dodnes sa však ich konštrukcii s QWERTY / s klávesnicou nemôže rovnať žiadny konkurent. V súčasnosti zažíva "ostružina" určitý návrat popularity vďaka modelom Passport a Classic. Svoju sféru si dozaista udrží.

 

Motorola Razr

Žiletka, ako sa Razre prezývali, bola výnimočná v mnohých ohľadoch. Jej dizajn dosahoval takmer umeleckého smeru, jej konštrukcia bola z hliníka a leptaná jednoliata klávesnica sa preslávila vďaka svojej pohodlnosti. Táto legenda od amerického výrobcu sa stala synonymom pre krásu, štíhlosť (hrúbka iba 53 mm) a eleganciu, a navyše ukázala, že véčko nemusí byť len ženská záležitosť. O konektivitu sa konečne postaral USB port, a až do roku 2007 vládla Motorola Razr na mobilnom trhu. Telefón sa tiež preslávil desiatkami svojich verzií - od klasického modelu V3 cez zlatú edíciu v spolupráci s Dolce & Gabbana až po červenú verziu, z ktorej predaja išla časť peňazí na boj proti HIV v Afrike. Rada Razr sa na konci roka 2011 vrátila vo verzii s operačným systémom Android.

 

iPhone

Prvý iPhone odštartoval éru smartphonov tak, ako ich poznáme - dotykový mobil a veľa funkcií, stiahnuteľných aplikácií a možností prispôsobenia. Steve Jobs sa snažil skombinovať mp3 prehrávač a telefón už skôr v spolupráci s Motorolou. Telefón Motorola Rokr s prístupom k iTunes však nebol presne to, čo Jobs očakával, hoci istý komerčný úspech zaznamenal. Prvý iPhone, teda vtedy zamýšľaný hybrid telefónu a prehrávača, bol uvedený do predaja v roku 2007 a okamžite vzbudil záujem naprieč celým svetom. Na vtedajšiu dobu priniesol iPhone veľkú 3,5 "obrazovku, prepracovaný prehrávač vychádzajúci z iPodu, usporadúvali sa polnočné predaje, mánia doslova hýbala novinovými titulkami. Hoci sa jednalo o telefón s kvantom nedostatkov, boli to práve funkcie a predovšetkým obchod s aplikáciami, ktoré vystrelili iPhone na špičku záujmu o mobilné telefóny. Fundament smartphonu tak, ako ho priniesol iPhone, ostatne trvá dodnes.

Ďalšie články
Partneri