Múdre rozhodovanie

Najdivnejšie telefóny minulých rokov

2.4.2015

Pred desiatimi rokmi, kedy chytré telefóny boli výsadou skutočných znalcov a ich cenovka tomu zodpovedala, sa bežný používateľ mobilu musel uspokojiť s klasickými „hlúpymi“ telefónmi. Originalita bola v tomto prípade často otázkou osobného vkusu, a to nielen čo sa týka značky, ale tiež vzhľadu. Zatiaľ čo súčasnosť ukazuje praktickosť klasického designu ala „placka s displejom“, v minulosti predvádzali návrhári nových telefónov neskutočne extravagantné a vtipné kreácie, ktorých odvážnosť sa takmer vždy premietla do použiteľnosti. A tak sme sa mohli stretnúť s mobilmi za 1000 €, u ktorých len vytočenie čísla bolo otázkou správneho postupu v štýle pokus-omyl. Pripomeňte si tie najdivnejšie telefóny minulých rokov.

Najdivnejšie telefóny minulých rokov

Siemens Xelibri

Tento telefón pripomína čokoľvek...okrem telefónu! Hračka kreatívnych dizajnérov vyzerala skôr ako holiaci strojček z budúcnosti. Xelibri sa predával v 8 desivých prevedeniach, z ktorých každá vyzerala horšie než predchádzajúca. Odpudivosť prístroja nakoniec viedla k tomu, že ho po 18 mesiacoch predaja Siemens stiahol z trhu.

Bang & Olufsen Serene

Serene vyzerá viac ako dámska pudrenka než telefón. Rádoby luxusné véčko za 1000 € sa síce pýšilo logom B&O, ale k použiteľnosti malo na míle ďaleko. Do kruhu usporiadaná klávesnica a úplne nepochopiteľný otáčací navigačný kurzor uprostred priviedol mnoho vtedajších recenzentov na myšlienku, že snáď Serene vôbec nebol zamýšľaný ako mobil. Pohodlné ovládanie bolo na bode mrazu, fotoaparát bol umiestnený do otváracieho kĺbu a „telefón“ sa držal displejom dole. Na frajerské položenie na stôl trošku drahá vecička.

Nokia 7380

Nokia sa preslávila vysoko kvalitnými telefónmi, z ktorých niektoré staršie kúsky vidíme na ulici okoloidúcich používať dodnes. Občas jej ale ušla ruka a na trh pustila prapodivné prístroje. Nokia 7380 bola jedným z veľkých prepadákov. Napriek tomu, že nápad telefónu bez klávesnice bol zaujímavý, v praxi sa ukázalo, že je nepoužiteľný. Nokia 7380 vypadala viac ako Mp3 prehrávač, ale vzhľadom k malej pamäti a absencii pamäťových kariet ju nebolo možné využiť ani tak.

Nokia 3650

A u Nokie ešte zostaneme. Model 3650 je mnohými odborníkmi považovaný za najotrasnejší telefón, ktorý kedy vznikol. Krikľavé farby a do kruhu zoradená klávesnica síce zaujala na prvý pohľad, jej použiteľnosť sa však rovnala tej u Serene. Vytáčanie zabralo nejakú chvíľu ale napísať SMS správu bolo doslova peklo, a to predovšetkým pre tých, ktorí už boli zvyknutí na klasickú numerickú klávesnicu. Napriek tomu, že bola Na svoju dobu Nokia 3650 slušne vybaveným telefónom, katastrofálny dizajn ju uvrhol do poličiek zberateľov kuriozít.

Ďalšie články
Partneri