Múdre rozhodovanie

Nielen pre seniorov. Aj low end mobily majú čo ponúknuť

2.2.2016

Nie každý potrebuje najnovší chytrý mobil s obrovským displejom a množstvom funkcií.

Nielen pre seniorov. Aj low end mobily majú čo ponúknuť


Mnohým ľuďom k plnej spokojnosti stačí, aby ich telefón vedel okrem telefonovania písať SMS, pamätal si pár kontaktov a hlavne mal jednoduché ovládanie. Najväčšiu časť tejto skupiny zákazníkov tvoria samozrejme seniori, ale čudovali by ste sa, koľko na svete chodí ľudí, ktorí k svojmu životu nepotrebujú mobilné dáta a táranie na Facebooku v režime 24/7.

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, klasické mobilné telefóny s malým displejom a tlačidlovou klávesnicou majú na trhu stále svoje miesto. A zoženiete ich veľa. Výrobcovia a predajcovia sa takými telefóny príliš nechvália, veď kto by vystavoval mobilný telefón v cene okolo 20 €, ktorý vyzerá tak, ako mobily vyzerali pred ôsmimi rokmi? A aké sú teda výhody takýchto "hlúpych" a lacných mobilov?

Nemusíte ich často nabíjať

Kým aj najnovšie chytré mobily musíte každý druhý deň alebo každý večer zapojiť do nabíjačky, u "hlúpych" telefónov je to naopak. Veľký displej, silný procesor, wi-fi - to všetko sú totiž veľkí žrúti energie. Malý tlačidlový mobil pritom stačí raz za čas nabiť, a pokiaľ moc nevoláte, vydrží vám v prevádzke pokojne štrnásť dní. To sa hodí napríklad na cesty, alebo vtedy, keď si nemôžete dovoliť nebyť stále na príjme.

Vie toho málo, ale to je vlastne výhoda

Hlúpe mobily toho vedia málo - väčšinou je možné z nich len telefonovať a posielať SMS, niektoré majú tiež jednoduchý fotoaparát. Samozrejme fungujú aj budík či stopky a sympatické low end mobily Nokia v sebe majú napríklad malú baterku. V porovnaní s iPhonom toho taká Nokia 105 mnoho nevie, ale to základné robí dobre. Navyše, tieto mobily sú malé a nikde nezavadzajú.

Špeciality pre seniorov

Medzi tlačidlovými mobilmi nájdete aj špeciálne modely určené seniorom a ľuďom so zlým zrakom. Majú väčšinou displej s veľkými fontami a veľké, dobre čitateľné tlačidlá. Väčšinou tieto modely nie sú moc vzhľadné, ale ku svojmu účelu poslúžia dokonale. Svojich užívateľov neznepokojujú zložitými funkciami a umožňujú okrem iného rýchlo si v prípade nutnosti zavolať pomoc.

Paušálmi - dátami sa zaoberať nemusíte

Mnoho operátorov ponúka výhodné tarify pre zákazníkov, ktorí nechcú používať mobilný internet a preferujú volanie a posielanie SMS alebo napríklad chcú byť len na príjme. Pri výbere takéhoto paušálu sa zamerajte hlavne na počet voľných minút a cenu za minútu hovoru. Ak moc nevoláte a chce byť hlavne na príjme, vyberte si taký paušál, ktorého voľné minúty zhruba zodpovedajú vašim "telefónnym zvyklostiam" a mesačný poplatok je pritom čo najnižší.

Ďalšie články
Partneri