Múdre rozhodovanie

Päť najzaujímavejších mobilných noviniek a udalostí minulého roka

15.1.2016

Svet chytrých mobilných telefónov prechádza veľkým vývojom. Rok 2015 nebol v tomto smere skúpy na zaujímavé novinky a udalosti.

Päť najzaujímavejších mobilných noviniek a udalostí minulého roka

 

Ohnuté displeje telefónov

Najvýraznejším dizajnovým trendom minulého roka sa stalo ohýbanie displejov. Firma LG napríklad uviedla svoj zaoblený telefón G Flex 2, ktorý vďaka svojmu zaobleniu sľubuje lepšiu ergonómiu. Trochu inak na to šiel Samsung so svojim Galaxy S6 Edge, ktorého displej akoby "preteká" na obe strany. S rôznymi ohnutými a inak tvarovanými displejmi telefónov sa iste stretneme aj tento rok.

Windows 10 Mobile

Najnovšie mobilné Windows vzbudili oprávnene veľký záujem. Hlavne technológia Continuum, ktorá umožňuje z mobilného telefónu pripojením k monitoru a klávesnici s myšou urobiť takmer plnohodnotný počítač, je naozaj revolučná. Vývojári navyše môžu vytvárať univerzálne aplikácie, ktoré pobežia na telefónoch, tabletoch a počítačoch. Či ale z Windows 10 Mobile aj cez tieto nesporne unikátne novinky vyrastie sebavedomá konkurencie Androidu a iOS zatiaľ zďaleka isté nie je.

Platby mobilom

Možnosť jednoduchej platby pomocou mobilného telefónu a technológie NFC má za sebou prvé testovacie projekty v USA a Veľkej Británii. Technologicky je všetko vyriešené a telefónov, ktoré mobilné platby podporujú, nájdete na trhu celú radu. Spustenie mobilných platieb v Česku je zatiaľ v nedohľadne. Prvé náznaky a pokusy sa však tento rok zrejme objavia.

Začiatok nástupu nového rozhrania USB-C

Keď bolo predvlani prvýkrát predstavené najnovšie rozhranie USB-C, odborníci boli nadšení. Symetrický konektor, možnosť prenášať rýchle dáta aj obraz a 100 W elektrického výkonu sú veľmi dobré parametre. Výrobcovia sa však spočiatku do tejto technológie nehrnuli a až vlani sa to začalo pomaly meniť. Svoje telefóny s rozhraním USB-C predstavili spoločnosti Samsung a Microsoft hlavne v oblasti špičkových a drahých zariadení. Tento rok by sa mal tento rýchly a výkonný konektor objaviť aj u lacnejších telefónov a časom úplne nahradí dnes najpoužívanejšie micro USB.

Rozširovanie rýchlych dátových sietí

Operátori sa konečne trochu predviedli s rozširovaním rýchlych dátových sietí, ktoré sa označujú ako 4G. Ku koncu roka bolo pokrytých cca 77% populácie Slovenskej republiky. Vďaka tomu už sa skoro neoplatí kupovať staršie mobily, ktoré táto rýchle dáta nepodporujú. Cenový problém už to nie je, na trhu zoženiete celú radu telefónov s podporou 4G sietí v cene okolo 150 €.

Ďalšie články
Partneri