Múdre rozhodovanie

Šifrovať alebo nešifrovať mobilné telefóny?

15.2.2016

V USA v súčasnosti beží okolo chytrých mobilných telefónov pomerne búrlivá diskusia.

Šifrovať alebo nešifrovať mobilné telefóny?

 

Na jednej strane stoja zástancovia šifrovania obsahu a dátovej komunikácie v mobilných telefónoch. Na druhej strane potom odporcovia šifrovania, ktorí chcú čo najväčšiu transparentnosť komunikácie pomocou mobilov.

Strana zástancov šifrovaného obsahu v mobilných telefónoch má jedného veľkého hráča - spoločnosť Apple. Tá by rada videla všetok obsah aj komunikáciu v inteligentných vreckových zariadeniach šifrované a - čo je veľmi dôležité - bez možnosti "zadných vrátok", s ktorých pomocou by sa mohla k obsahu či komunikácii dostať tretia strana.

Na druhej strane stojí americké úrady a FBI. Tie chcú presadiť zákon, ktorý by zakazoval predaj mobilov s automaticky aktivovaným šifrovaním a vyžadoval možnosť diaľkového vypnutia šifrovania výrobcom. Argument odporcov šifrovania je jasný - terorizmus, organizovaný zločin a všeobecne národná bezpečnosť. Ako tento spor dopadne je zatiaľ veľmi nejasné.

A prečo by nás nejaké ťahanice ohľadom mobilov v USA mali vôbec zaujímať? Všeobecnejšie ide o spor, s ktorým sa budeme stretávať čoraz častejšie - právo na súkromie versus bezpečnosť štátu. Výsledok tohto sporu tiež výrazne ovplyvní možnosti a zabezpečenie mobilnej komunikácie vo zvyšku sveta. Pôjde jednoducho o dôležitý precedens. Či budeme môcť mať v blízkej budúcnosti obsah mobilov aj komunikáciu zašifrované a teda aj chránené proti prípadnému odpočúvaniu, bude záležať hlavne na tom, ako tento spor v USA dopadne.

Ďalšie články
Partneri