Múdre rozhodovanie

SIM karta: Neoddeliteľná súčasť telefónu, ktorej sa zrejme čoskoro zbavíme

14.12.2015

Úprimne - nikto predsa nečakal, že SIM karta bude večná.

SIM karta: Neoddeliteľná súčasť telefónu, ktorej sa zrejme čoskoro zbavíme


Zatiaľ čo funkcia i vzhľad mobilných telefónov sa za posledných desať rokov radikálne zmenili, jedna vec sa zdá nemenná - SIM karta. Aj keď sa samozrejme mení jej veľkosť - po bežnej SIM prišli modifikácie "mikro SIM" a "nano SIM" - SIM karta ako taká stále v telefónoch zostáva. Nie však nadlho. Dni SIM kariet budú v blízkej budúcnosti nenávratne zrátané.

Klasické SIM karty, ktoré je nutné do telefónu vkladať, by časom mohla nahradiť ich elektronická podoba - tzv. ESIM. Jedná sa o špecializovaný čip v telefóne, ktorý si bude pamätať tie isté údaje a bude možné ho ovládať na diaľku. Telefónny operátor tak bude môcť v telefóne napríklad ľahko aktivovať svoje služby napríklad pomocou internetu. Identifikácia daného prístroja pritom prebehne pomocou výrobného čísla.

Elektronická podoba SIM karty by mala byť pohodlnejšie ako pre užívateľov, ktorým sa zjednoduší napríklad zmena operátora, tak aj pre telekomunikačné firmy. Tým by mala vyhovovať jednoduchšia administratíva, pretože úplne odpadá akákoľvek manipulácia s fyzickými SIM kartami.

Na elektronických SIM kartách pracujú spolu s GSM asociáciou obaja veľkí výrobcovia telefónneho hardvéru Samsung aj Apple. Túto novinku podporujú tiež všetky nadnárodné telefonické spoločnosti vrátane spoločností Telefónica a Vodafone. Prvé elektronické SIM karty by mali byť bežnou súčasťou telefónov v rokoch 2017 - 2018.

Nové elektronické SIM karty síce vyzerajú na prvý pohľad lákavo - do telefónu už nebude potrebné nič vkladať a prípadnú zmenu operátora si kompletne "naklikáte" pri pracovnom stole. Odborníci tu ale vidia najmä určité bezpečnostné riziko. Chip ESIM totiž bude potreba dobre zabezpečiť a chrániť pred možným hacknutím. Odborníci by preto radi videli ESIM ako otvorený štandard, ktorý bude dobre zdokumentovaný a jeho bezpečnosť bude možné dôkladne testovať.

Pilotná prevádzka telefónov s ESIM už prebieha vo Veľkej Británii a Spojených štátoch. Zatiaľ podľa všetkého žiadnu veľkú revolúciu nespôsobil. Pôjde teda zrejme hlavne o evolučný krok smerom k dokonalejším mobilným službám.

 

Ďalšie články
Partneri