Múdre rozhodovanie

Spoločnosť Apple uviedla na trh veľký iPad Pro - aký je v praxi?

20.11.2015

Prekoná Apple svojho odvekého konkurenta Microsoft a ponúkne konečne alternatívu k Surface? Zrejme to ešte bude chvíľu trvať.

Spoločnosť Apple uviedla na trh veľký iPad Pro - aký je v praxi?


Tablety boli pôvodne určené hlavne na konzumáciu obsahu a nie na jeho tvorbu či editáciu. Mnoho ľudí ale táto praktické zariadenia začalo využívať pre menej náročnú prácu. Platí to najmä pre iPady, čo si firma Apple - zdá sa - uvedomuje. Teraz je na trhu k dispozícii tiež veľký iPad Pro, aký tento tablet je?

Odborníkov a užívateľov na novom iPade Pro prekvapuje jeho veľkosť. "Ak sa na niečom všetci recenzenti zhodli, potom je to ohromenie z veľkosti samotného tabletu. iPad Pro je totiž veľmi veľký, čo si však uvedomíte, až ho prvýkrát vezmete do ruky, "píše napríklad Vladislav Janeček na webe Superapple.cz. Tablet sa už nedá pohodlne držať v jednej ruke a väčšinou ho rovnako musíte mať položený na stole. Už je preto určený viac pre tvorbu než pre konzumáciu obsahu - je to proste dobre prenosný pracovný nástroj.

Užívatelia si veľmi pochvaľujú veľmi kvalitný displej, ktorý je jemný, má veľmi dobré podanie farieb a obraz je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Aj reproduktory vraj hrajú znamenite - iPad Pro má štvoricu reproduktorov, ktoré sa aktivujú v závislosti na polohe celého zariadenia.

Bežný počítač iPad Pro nenahradí

Za veľké obmedzenie iPadu Pro sa pokladá hlavne operačný systém iOS, ktorý jednoducho nie je na tak veľkú obrazovku uspôsobený. Zbytočne plytvá miestom a napríklad jeho internetový prehliadač zbytočne preferuje zobrazenie mobilných internetových stránok. Príliš sa vraj nepodarila tiež klávesnica, ktorú Apple ponúka ako príslušenstvo. Nie je moc kvalitná a je drahá. Naopak recenzenti si väčšinou chvália stylus Apple Pencil, s ktorým sa dobre pracuje. Mimochodom Steve Jobs stylusy k iPadom veľmi ostro odmietal s tým, že tieto zariadenia by mali byť plne ovládateľné samotnými prstami.

O plnohodnotný počítač jednoducho nejde. iPad Pro je stále len skôr doplnkom, k bežnému notebooku na menej náročnú prácu, aj keď jeho využitie v tomto smere bude asi častejšie, než u predošlých verzií. Drobné chyby a nedostatky môžu vyriešiť tiež budúce aktualizácie operačného systému.

No a nakoniec cena: U všetkých produktov Applu si trochu priplácate za bezchybne fungujúci hardware aj celý ekosystém aplikácií a softvéru. iPad Pro nie je výnimkou - jeho cena začína na cca 1000 €. Za skvelý displej i zvuk si proste musíte zaplatiť.

Ďalšie články
Partneri