Múdre rozhodovanie

Téma: Odolné telefóny

12.6.2015

Pripomeňte si tie najznámejšie odolné telefóny!

Téma: Odolné telefóny

V porovnaní so súčasnými krehkými smartphonmi, ktoré desí každý pád hoci len z nepatrnej výšky, boli mobily pred desiatimi rokmi svojím spôsobom odolné. Nejaký ten pád prežili, keď praskol kryt, išiel väčšinou vymeniť (najlepšie za nejaký pestrofarebný) a poškriabaný displej vzhľadom k rozlíšeniu a zobrazovacím schopnostiam takmer nikto neriešil.

Našťastie ani dnes výrobcovia nezabúdajú, že medzi nami žijú aj stavební robotníci, záchranári a ďalší, ktorých povolania vyžaduje taký telefón, ktorý vydrží nejaký ten pád na zem aj do vody. Pripomeňte si tie najznámejšie odolné telefóny.

 

Siemens M65

Na začiatok zabrúsime do histórie. Kto sa v mobiloch vyzná, na otázku "aký poznáš odolný mobil?" Odpovie jedným dychom Siemens M65. Tento robustný "hlúpy" telefón bol v roku 2004 veľkým lákadlom predovšetkým pre cyklistov a milovníkov outdoorových aktivít. Celé telo obopínal kovový pás, ktorý sa pripevňoval k telefónu pomocou skrutky. Krytky z oranžovej gumy utesnili fotoaparát aj nabíjací konektor. Telefón vydržal pády z niekoľkých poschodí a nejaké to šplechnutie do kaluže mu taktiež nerobilo problém. O rok neskôr bol však nahradený sofistikovanejším M75 a nakoniec populárnejším modelom ME75, ktorý už nebol tak výstredný, ale vydržal v podstate všetko - rovnako ako jeho mladší braček.

 

Motorola Defy

Prvý Android v montérkach priletel z USA. Americká Motorola vydala v podstate bežný smartphone s 5 megapixelovým fotoaparátom, ale obrnila ho odolným krytom a vtedy nezvyklým sklom displeja Gorilla Glass s priemerom 3,7 palca. Operačný systém Android 2.1 bol štandard a s internou pamäťou 2 GB sa s ňou išlo na vtedajšie pomery celkom dobre zabaviť. Potešila aj váha, ktorá pri 118 gramoch nijako nevybočovala z priemeru. Defy však českým a slovenským trhom len presvišťal - spoločnosť neinvestovala dosť prostriedkov na jeho rozšírenie do podvedomia verejnosti, a tak sa z neho stala skôr rarita na poličkách hardcore zberateľov.

 

Sony Ericsson Xperia Active

Sony Ericsson na konci roka 2011 zareagoval na nedostatok odolných telefónov, ktoré s rozmachom smartphonov upadli do zabudnutia, a vyvinul šikovný telefón, ktorý sa používateľ nemusel báť vziať do prírody. Telefón vtedy ponúkol najnovšie Android 2.3 a veľmi kvalitný dotykový displej, ktorý prekonával konkurenciu. Telefón mal na tele otvor pre pripnutie na karabínu a ponúkol niekoľko športových aplikácií už predinštalovaných pre akčného užívateľa. Trpel však na prílišnú hrúbku, ktorá sa vyšplhala až k 5,5 cm, čo veľa potencionálnych nákupcov odradilo.

 

Nokia Lumia 620

Lumia 620 sa do rebríčka odolných telefónov dostala veľmi špecifickým spôsobom. Aj keď na začiatku nebola ako odolný smartphone koncipovaná, fínsky výrobca pre ňu po niekoľkých týždňoch dokázal vytvoriť špeciálny kryt, ktorý vyhovoval norme IP54. Telefón, ktorý v tradícii Nokie vymieňanie krytov pokračoval, sa tak mohol zrazu stáť obrneným pomocníkom do nepohody. Vydržal tečúcu vodu, nejaký ten prach a ani pád z výšky mu zrazu nerobil problém. Napriek tomu však certifikát IP54 nepatril ani vtedy k špičke, a tak Lumia preferovali predovšetkým tí, ktorí od smartphonu čakajú klasické funkcie.

 

CAT B15Q

Americký gigant na poli priemyselných strojov v niekoľkých posledných rokoch začal využívať svoje kultovosti a vrhol sa do licencovania rôznych produktov. Ponožky, topánky, bundy, to všetko dostalo ikonické firemné farby (čierna a žltá) a znak pyramídy. Okrem toho ale tiež vydal niekoľko telefónov. Všetky sú odolné, a všetky majú za úlohu splniť svoj cieľ bez kompromisu - vydržať všetko. Okrem pár hlúpych a pár trochu chytrých telefónov vydal CAT tiež naozaj šikovný telefón so skvelým výkonom, model B15Q. 4-jadrový procesor s taktom 1,3 Ghz stačí na väčšinu stredne náročných aplikácií i hier. Päťmegapixelový fotoaparát je skôr do počtu, čím ale telefón vyniká je vzhľad. Rovnako ako ostatné modely od Catu je aj B15Q odrazom firmy - pogumované zaoblené rohy, skrutky zamedzujúce rozpadnutie telefónu a výdrž od -25 do 55 ° C, to všetko je zrejmé na prvý pohľad. Telefón tak skôr vyzerá ako ovládacia jednotka k bagru. Faktom ale zostáva, že práve CAT je dodnes jediným výrobcom, ktorý sa na odolné telefóny špecializuje, a bude tomu tak zrejme aj naďalej ešte nejakú dobu.

(PS: Odporúčame vzhliadnuť deštrukčné videá telefónov CAT na YouTube.)

Ďalšie články
Partneri